gÜNLÜK HAYAT

Yönetim

Büyük Valide Han’da (BVH) günlük hayatın önemli bir parçası Odabaşılık kurumudur. Güvenlik ve temizlikten sorumlu olan Odabaşı ve çalışanları aynı zamanda Han’daki mal taşımacılığını da yönetirler

Odabaşının Birinci Kemer’deki yazıhanesi.

İş saatleri dışında Han’ın güvenliğinden Odabaşı’nın yardımcısı olan bekçiler sorumludur. İki kardeş hafta içi akşamları ve hafta sonları dönüşümlü olarak görev yapmaktadırlar.

Get Flash to see this player.

Bekçi akşam yediden sonra kapıları kapar ve ana kapının üstündeki odasına çekilir.

Hizmetler

Büyük Valide Han’da ekonomik sistemin önemli bir parçası taşımacılıktan sorumlu olan hamallardır. İskele, bölük ve kollar halinde örgütlenmiş Eminönü hamalları Büyük Valide Han’da bir kol ile temsil edilmektedir. 1980’lere gelinceye kadar elliye yakın hamaldan oluşan hamal kolunda son yıllarda bir kolbaşının yönetiminde yedi hamal görev yapmaktadır.

Kolbaşı mal taşınmasını yönlendirirken.

Get Flash to see this player.

İkinci Kemer’in üst katında malların taşınması.

BVH’da beş lokanta, iki bakkal ve üç kahvehane bulunmaktadır.

Bakkallar.
Üç kahvehane Han’ın farklı bölümlerine hizmet vermektedir. İkinci Kemer’de müşteriler diafon sisteminden sipariş verirken diğer kahvehanelere sipariş daha çok telefon ve çıraklar aracılığı ile verilmektedir. Pek çok Han sakini çay ve kahvesini bizzat kahvehaneye giderek içmeyi tercih etmektedir.

 

Get Flash to see this player.

Kahvehaneler.
Mola anları.
Berber ve ayakkabı boyacısı elli senelik geçmişleriyle Han’ın en kıdemli sakinleri konumundadırlar.

Tadilat ve elektrik işleri için Han’ın kendi inşaatçısı ve elektrikçisi bulunmaktadır. Bu işler için Han dışından ustalar getirmek mümkün olmakla beraber bu, saygı ve dayanışma gereği çok sık rastlanan bir durum değildir.
Çeşitli seyyar satıcılar.

Han'da Yaşayanlar

 

Soldan sağa: Başka bir Han’a taşınana kadar Üçüncü Kemer’in terasında yaşayan Abdullah Bey.
Romanya’lı bir BVH ütücüsünün oğlu olan Adelin hayatının ilk beş yılını Han’da geçirdikten sonra okula başlamak için anne ve babasının ülkesine gitti.
.Çalıştığı şapka atölyesinin üst katında on beş sene ikamet eden Ramazan Bey 2008’de emekli olduktan sonra Malatya’daki köyüne çekildi.
Kırk senelik bir BVH ütücüsü olan Ünal Bey aynı zamanda bir dönem burada ikamet etmiştir, bugün ise Han’a eski arkadaşlarını ziyaret etmek için uğramaktadır.
Sağırhan’ın terasında ikamet eden “Kedici”.

Han’ın diğer sakinleri:

Sağırhan’ın terasındaki çok sayıda köpek belediye tarafından toplandıktan sonra çoğunluk kedilere geçti.

Get Flash to see this player.

Bir Han ziyaretçisinin izlenimleri.
designed by ©ada