ALTIN ÇAĞI HATIRLAMAK

Büyük Valide Han’da otuz seneden öncesini anımsayabilecek yaşta olan kullanıcıların anlatılarında canlanan mekân bugünkünden çok farklıdır. Üst katın odalarının dokuma tezgâhları ve atölyelerle dolu olduğu ve Han’da yer bulmanın bir şans kabul edildiği bu dönemlere ilişkin aktarılan anılardaki ortak nokta bu dönemde dökümcülükten çaycılığa, tornacılıktan dokumacılığa her alanda işlerin bol olmasıdır.

Bu anılarda betimlenen Büyük Valide Han, sabahları Anadolu kentlerinden günübirlik ticaret için Han’a gelen müşterilerin o zamanlar avluda olan çay bahçesinde kahvaltılarını edip esnafın işbaşı yapmasını bekledikleri, geceleri ise dokumacılık gibi pek çok iş kolunda talebe yetişebilmek için vardiyalı olarak çalışıtıkları çok hareketli bir ticaret merkezidir.

Get Flash to see this player.

Sabri Bey eski hatıralarını anlatıyor.

Han’da iki kuşaktır çalışan bazı aileler bulunmaktadır.

Osman Bey, kumaş ticareti işini Han’da hamal olarak çalışmaya başlayan babasından devralmıştır. Cila ustası Faik Bey oğlunu kendi işini yapmak yerine sağlık açısından daha az zararlı olduğunu düşündüğü şapka dikimine teşvik ettiğini belirtiyor. Çaycı Hasan Bey’in oğlu ütü ustası olarak çalışmaktadır .

Diğer taraftan, birçok Han sakini çocuklarının BVH’da çalışmak yerine dışarıda tezgâhtarlık gibi işler yapmayı tercih ettiklerini belirtmektedirler.

Han’a çocuk yaşta çırak olarak gelen Han kullanıcıları ustalarını genellikle katı ve disiplinli kişiler, işi öğrenme süreçlerini ise zorlu ve uzun olarak hatırlamaktadırlar. Daha az sabırlı buldukları kendi çıraklarıyla karşılaştırdıklarında o dönemi mesleklerini çok iyi öğrenmeleri için bir fırsat, BVH’da çalışmış olmayı da bir ayrıcalık olarak değerlendirmektedirler

 

Get Flash to see this player.

Onnik Bey kendi çıraklığını anlatıyor.

Çay ocaklarında bir araya gelindiğinde, popüler bir sohbet konusu Han’ın efsaneleridir.

Get Flash to see this player.

Güven Bey ve Sağırhan’ın gizemleri.

Bu sohbetlerde, Han’da mütevazı başlangıçlardan başarı öykülerine imza atan ya da işi rast gitmeyip elindekini kaybeden eski arkadaşlardan da sanki BVH’dan hiç ayrılmamışlar gibi bahsedilmektedir.

Sıkıntı yaşayan Han sakinlerinin burada başka işlerde çalışarak kalmaya devam etmesi de sık rastlanan bir durumdur. Eski bir ustanın başka bir işi öğrenmesi, bir atölye sahibinin tek bir tüccar için çalışmaya başlaması ya da iflas eden bir tüccarın kendine başka bir faaliyet alanı seçmesi oldukça yaygındır.

-Eski bir pantolon imalatçısı ve tüccarı olan “Boksör” Mahmut Bey işi ekonomik krizlerde darbe alınca Han’da lokantacılığı denemiştir.
-Tecrübeli bir döküm ustası olan Bülent Bey son zamanlarda şapka ustası olarak çalışmaktadır.
-Kırk senelik dokuma ustası Mehdi Bey Han’da lokantacılık yapmaktadır.

designed by ©ada